Patarimai besimokantiems kalbų

1. Individualūs užsiėmimai ne visada efektyviausi – darbas mažoje grupėje (2-4 asmenys) yra ne tik pigesnis, bet ir daug efektyvesnis – suteikiantis bendravimo su kolegomis patirties bei sukuriantis gerokai gyvybingesnę užsiėmimų atmosferą nei individualus mokymasis.

2. Nuo pat pirmųjų užsiėmimų įsitikinkite, kad kitų grupės narių lygis yra panašus, kaip Jūsų. Jei jaučiate diskomfortą dėl to, kad mokate kalbą silpniau ar stipriau nei kiti kolegos, nedelskite – prašykitės perkeliamas į kitą grupę, nes laikui bėgant Jūsų juntamas diskomfortas tik didės.

3. Sunkiausios paprastai yra pirmosios 5 pamokos. Kiekvienam reikia laiko įkomponuoti mokymąsi į savo dienotvarkę, pajusti naujos veiklos tempą ir krūvį. Nesijaudinkite, praėjus kelioms pamokoms, bus lengviau.

4. Nekalkite. Geriau peržvelkite medžiagą kelis kartus skirtingu laiku (ryte, vakare, rytojaus dieną) nei bandykite vienu kartu iškalti viską. Jūsų smegenys laipsniškai įsisavina išmoktus dalykus, o kalimas duos tik trumpalaikį efektą.

5. Jei galite, įtraukite į mokslus ir šeimos narius. Taip galėsite ne tik kartu leisti laiką, bet ir sulaukti pagalbos, o ilgainiui kažką nauja išmokyti ir juos. Be to, matydami Jūsų rimtas pastangas, šeimos nariai Jus palaikys ir iš Jūsų nesijuoks.

6. Motyvaciją mokytis gali padidinti nors ir keli suprasti žodžiai ar sakiniai žiūrint filmą, klausant TV laidų ar dainų. Nors ir nedidelė pažanga suteikia daugiau pasitikėjimo savimi – „Mokausi ne veltui, jau kažką suprantu.“

7. Nesijaudinkite dėl klaidų jų Jūs darote net kalbėdami savo gimtąja kalba, ir dėl to visai nepergyvenate. Užsienio kalba svarbu yra pasakyti savo mintį bei suprasti pašnekovą, ir visai nebūtina daryti tai nepriekaištingai gramatiškai.

8. Nesitikėkite staigaus progreso. Kartais Jums atrodys, kad judate į priekį gana sparčiai, o kartais – kad stovite toje pačioje vietoje. Tai normalu – vienoms temoms Jūs esate imlesni nei kitoms. Peržvelkite anksčiau išmoktas pamokas – jeigu jos Jums dabar atrodo lengvesnės nei buvo pirmą kartą, Jūs jau padarėte progresą!

9. Mokydamiesi stenkitės įtraukti kelis šaltinius ne tik vadovėlius, bet ir garsinius bei vaizdo elementus, ir būtinai – bendravimą. Bandykite mintyse galvoti, kaip pasakyti angliškai (vokiškai) kažkokį žodį ar sakinį, kurį ką tik pasakėte lietuviškai.

10. Į mokslus įtraukite kuo daugiau asmeninių elementų – sužinokite daugiau apie žmones, su kuriais mokotės, pasikeiskite kontaktais. Kalbėkite temomis iš savo asmeninės patirties. Jeigu tik sėdėsite klasėje įbedę akis į knygą, Jūsų motyvacija greit perdegs, ir galiausiai Jūs pamiršite tai, ko išmokote.